Jak zacząć…

Rozpoczynając przygodę z żeglarstwem na wstępnym etapie pojawia się zwykle wiele pytań.
Aby ułatwić Wam wejście w świat żeglarstwa sportowego, zebraliśmy poniżej najbardziej istotne informacje.

PIERWSZY KROK
Najlepszym sposobem na start jest skorzystanie z oferty zorganizowanych zajęć prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę. Można zacząć od organizowanych przez nas w lecie półkolonii, gdzie dzieci świetnie bawiąc się będą mogły przekonać się ile frajdy może sprawiać zabawa na wodzie. Można również od razu wstąpić do Szkółki Żeglarskiej, do której przyjmujemy przez cały rok. Pierwszy nabór rusza zwykle wczesną wiosną (pływamy od kwietnia). To świetny moment na rozpoczęcie, bo do wakacji dziecko zdąży już opanować podstawy i może jechać na organizowany przez nas obóz sportowy. Drugi nabór rusza z początkiem września. To też dobry okres – woda jest nagrzana po wakacjach, a do zimy jeszcze daleko (pływamy do końca listopada jeśli tylko aura na to pozwala). Podkreślić należy, że jeśli nie zdążymy na nabór, warto podpytać. Mamy dużo grup o różnym stopniu zaawansowania i praktycznie w każdym momencie można do którejś z nich się dopisać. Zapraszamy, dołącz do nas!

FORMALNOŚCI
Aby dołączyć do naszego Klubu, należy wypełnić formularz na stronie naboru

lub dostarczyć wypełnione dokumenty:

 • deklarację członkowską (PLIK)
 • kartę uczestnika szkolenia (PLIK)
 • zgody na przetwarzanie danych osobowych (PLIK) zgodnie z polityką RODO.

Przed przystąpieniem do pierwszych zajęć należy również przeprowadzić badania lekarskie
u lekarza sportowego, który wyda tzw. Kartę Zdrowia Sportowca. Badania ważne są rok.

PIERWSZE TRENINGI
Żeglarstwo to zmagania z żywiołami – wodą i wiatrem. Aby pływanie było komfortowe należy pamiętać o kilku rzeczach, które warto zawsze mieć ze sobą idąc na trening:

 • zapasowy komplet ubrań do przebrania
 • małą butelkę wody
 • kanapkę/batona/przekąskę
 • dobry humor

Pytanie w co się ubrać jest nieco bardziej skomplikowane. Wszystko zależy oczywiście od pogody. Na początek polecamy zwykłe dresy oraz buty na miękkiej podeszwie. Warto mieć również wiatrówkę/kangurkę, która ochroni dziecko nie tylko przed deszczem, ale również przed wychładzającym wiatrem. Oczywiście w dni słoneczne koniecznie należy zabrać czapkę z daszkiem, filtr przeciwsłoneczny i najlepiej okulary przeciwsłoneczne.

Prędzej czy później nadejdzie ten moment, kiedy będziemy chcieli zapewnić zawodnikowi lepszy komfort na wodzie. Polecamy wtedy zakupić:

 • buty piankowe
 • koszulkę z lycry na cieplejsze dni
 • piankę na chłodniejsze dni

Nie trzeba natomiast kupować środków asekuracyjnych – każdy zawodnik otrzyma na czas zajęć kamizelkę asekuracyjną, bez której nie wolno mu zejść na wodę ani nawet wejść na pomost, niezależnie od tego czy umie pływać wpław czy nie. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

PIERWSZE TRUDNOŚCI
Prędzej czy później przychodzi u dziecka pierwszy kryzys 😉 Zwykle dzieje się tak gdy powieje nieco silniej niż na dotychczasowych zajęciach. Pojawia się strach i jest to jak najbardziej reakcja naturalna. Bardzo duże znaczenie ma w tym momencie wsparcie ze strony Rodziców. Trzeba wówczas wytłumaczyć dziecku, że nie należy poddawać się w trudniejszych chwilach, że należy walczyć dalej. To nauka, która wywiera wpływ na całe późniejsze życie. Pamiętajmy, że żeglarstwo uczy samodzielności, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, buduje poczucie własnej wartości wpływając na wysoką samoocenę. Dzięki tej nauce zawodnicy nie boją się później nowych wyzwań i lepiej radzą sobie w sytuacji porażki. Ale żeby do tego doszło, potrzeba na samym początku żeglarskiej drogi rodzicielskiego wsparcia i zrozumienia.

PIERWSZE REGATY
Zajęcia w Szkółce Żeglarskiej mają na celu oswoić dzieci z wodą, łódką, wiatrem i nauczyć podstaw żeglarstwa. Kiedy podstawowe umiejętności zostaną opanowane przychodzi czas
na pierwszą rywalizację sportową – regaty. Aby do nich przystąpić, należy:

 • posiadać licencję zawodnika PZŻ (STRONA)
 • zakupić w PZŻ ubezpieczenie OC zawodnika (STRONA)
 • być członkiem Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist (STRONA)

Ubezpieczenie warto zakupić na samym początku roku, ponieważ jest ważne od 1.01 do 31.12, niezależnie od daty zawarcia umowy.