Optimist

Optimist to najpopularniejsza klasa jachtów regatowych na świecie, przeznaczona dla dzieci do lat 15. Szacuje się, że na świecie pływa ponad 250tys. łódek tej klasy w ponad 100 krajach.

W naszym Klubie na łódkach tej klasy rozpoczynają swoją przygodę młodzi adepci żeglarstwa uczęszczający do naszej szkółki żeglarskiej. Po opanowaniu podstaw część dzieci przechodzi do sekcji regatowych, gdzie mają szanse doskonalić umiejętność prowadzenia jachtu, startów, poznać podstawy taktyki i strategii regatowej, itp. Zawodnicy sekcji regatowych biorą udział w regatach i zawodach organizowanych na terenie naszego kraju.

SEKCJA REGATOWA OPP
W ramach sekcji regatowej OPP (Optimist), dzieci podzielone są na kilka podgrup:

GRUPA POCZĄTKUJĄCA zwana również Szkółką Regatową – trafiają tu dzieci zaraz po ukończeniu szkolenia w szkółce żeglarskiej. Tu pływanie rekreacyjne przestaje wystarczać – dzieci uczą się technik specyficznych dla żeglarstwa sportowego czyli jak pływać szybciej, ostrzej, jak dobrze wystartować, jak poprawnie „czytać” wodę, poznają podstawowe przepisy regatowe, itp.

GRUPA ŚREDNIOZAAWANSOWANA – zawodnicy tej grupy zaczynają powoli jeździć na regaty. Zwykle jest to ok 3-5 wyjazdów w ciągu roku, z czego przynajmniej 2 połączone są ze zgrupowaniami. Nadal szlifują technikę i zaczynają poznawać podstawy taktyki i strategii regatowych. Dużego znaczenia zaczyna nabierać również znajomość przepisów regatowych.

GRUPA ZAAWANSOWANA – tu pływają zawodnicy najbardziej doświadczeni, startujący z powodzeniem w regatach na terenie całego kraju, a także i za jego granicami. Wysoki poziom szkolenia wymusza niejako prowadzenie zajęć na większych akwenach, w związku z czym zawodnicy z tej grupy często wyjeżdżają na kilku-kilkunastodniowe zgrupowania na „większą wodę”: Mietków, Jezioro Charzykowskie, Niegocin, Bałtyk, itp. Zwykle jest to 10-15 wyjazdów w ciągu roku połączonych z regatami.